Anında Güncellen

Yurdışından Gelen Telefonu Pratik Yoldan Kaydetmek

Yurdışından Gelen Telefonları Pratik Yoldan Kaydetmek

155

Yurtdışından gelen telefonları kaydetmek ve yurt içinde kullanmak istiyorsanız öncelikle e-devlet üzerinden sisteme kaydettirmeniz gerekli. Bu işlemleri yapıp onay almak için cep telefonu harcı ödeyerek kendi pasaportunuza veya başka birine ait pasaport üzerine kayıt işlemini sizde gerçekleştirebilirsiniz. Sizde aşağıda sıralımş olduğumuz maddelri takip ederek en pratik ve hatasız şekilde Yurtdışından gelen telefonların i-mei kaydınızı yapabilirsiniz. 

Kayıt işlemi için yurda giriş tarihiniz 120 günü aşmamış olmalıdır! Kenidinize ait veya başkasına ait pasaport kullanabilirsiniz. Birde kullanacağınız pasaportun üzerine son iki yılda herhangi bir cihaz kaydedilmemiş olmalıdır

Yapılması Gerekn İşlemler Nelerdir?
 • E-Devlet üzerinden telefon kaydetme işlemlerine kolaylıkla başlayabilirsiniz. E-Devlet kapısının adresi www.turkiye.gov.tr‘dir. Herhangi bir siber güvenlik ihlali ile karşılaşmamak için adresi kendiniz yazın!

Sisteme giriş yapabilmeniz için e-devlet şifresi almanız gerekiyor. Kullanacağınız Pasaportun sahibi kimse onun PTT’den e-devlet şifresi alması ve kullanıcı adı, şifrenin yanı sıra pasaport numarası ve yurda giriş tarihi gibi önemli bilgileri doğru ve eksiksiz size sağlaması gerekiyor.

 • Sisteme T.C. Kimlik Doğrulama sayfasında istenen bilgileri doğrulayarak giriş yapabilirsiniz.

 • Yeni telefona #06# tuşlayıp 15 haneli e-mei numarasını hatasız kaydederek elinizdeki bilgilerle;

Eğer internet bankacılığı kullanmıyorsanız; harç bedeli olan 149,2 TL‘nin vergi dairelerine ya da Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bankalara, T.C. kimlik numaranız belirtilerek yatırılmış olmalıdır.

Eğer internet bankacılığı müşterisiyseniz, sisteme entegre bankaların internet şubelerini kullanarak ödeme yapabilirsiniz. Bunun için başvurunuzun bir sonraki aşamasında karşınıza çıkacak olan listeden bir banka seçerek ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

4- e-Devlet Kapısı üzerinden çok sayıda hizmet sunulmaktadır. “BTK IMEI Kaydet” adlı hizmeti bulmak için, sol üstteki “e-Hizmetler” kategorisini tıklayıp Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu‘nun altındaki “IMEI Kaydet” linkine tıklamanız gerekiyor. Çıkan bilgilendirme metnini okuduktan sonra “Devam Et”e tıklayarak açılan formu doldurmalısınız. Bu aşamaya kadar harcı ödemediyseniz formu doldurduktan sonraki aşamada Deniz Bank, Garanti Bankası ve İş Bankası internet şubeleri üzerinden e-devlet kapısı aracılığı ile ödeme yapabilirsiniz. Formda cihazın i-mei bilgilerinin tümüne (kaç tane i-mei numarası varsa 3’e kadar doldurulabiliyor), yurda giriş yapılan belge türü, tarihler, belgenin ait olduğu ülke bilgisi ve belge numarası isteniyor. Bu form eksiksiz olarak doldurulmalı. Eğer işlemi yapmanıza engel herhangi bir durum varsa kayıt formunu sistem göstermeyecektir.

5- Formu doldurup harç parasını da ödedikten sonra bilgilerin doğruluğundan eminseniz alt kısımdaki “Onayla” butonuna tıklamanız yeterli. Cihazın kayıt işlemi tamamlanmış olup artık gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Eğer azami süreyi (4 ila 6 ay) geçirerek telefonu kaydetmediyseniz telefon kullanıma kapanacaktır. Telefon kapandıktan sonra kayıt işlemini tamamlarsanız telefonunuz 12 ila 48 saat içinde kullanıma açılacaktır. 

Bülten Aboneliğine Katıl
Son yazılarımızdan mail ile bilgilendirme almak için kaydolun
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin
6 Yorum
 1. Emir Kocakuş diyor

  Çin’den ucuza bir telefon almıştım ama Türkiye’ye kaydetmemiştim. Bu yazı sayesinde öğrendim ve yaptım teşekkürlerimi sunuyorum.

 2. Abdülhamit GÜNEL diyor

  Ben bu konuyu tamamen yanluş anlamışım , sadece telefon bayilerine gidip pasaport ile yaptırıordum. İyi oldu ama öğrendiğim, en azından 150 tl ye işimi rahatlıkla halledebileceğim. Tek yapmam gereken e devlet sifremi almam.

 3. Ekim Gezgin diyor

  Bu aralar bu süreçler oldukça zor olmaya başladı ama umuyorum ki daha kolay hale getirilecektir zira 1 cihazdan fazla kayıt olmama olayı özellikle çok kötü.

 4. Ekin Soyak diyor

  150 tl çok fazla değilmiş. Ama pasaport vs. işleri zor ve masraflı. Yoksa yurtdışında ürün almak çok güzel olurdu..

 5. kamil diyor

  e devlet olmadan kayıt olmamızın bir yolu var mı hocam

 6. Defne diyor

  Öncelike teşekkür ederim gecende bir telefon siparişi verdim fazla bilgim olmadığı için
  Telefocu arkadaşa getirdim 100 tl çıvarında para istedi bende internetten araştırma yaptım ve sizin makalenizi gördüm işe yaradı sayenizde 100 tl vermekten kurtuldum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.