Anında Güncellen

Kış Geldi Diye Bisikletten Vazgeçmeyin!

Kış Geldi Diye Bisikletten Vazgeçmeyin!

67

Bisiklet sadece yaz aylarının vazgeçilmezi değildir. Kışın da bisiklet sürebilirsiniz! Detaylar yazımızda. Artık Kış aylarında bisiklet sürebileceksiniz!

Bu konuyu iki ana başlık altında incelemek istiyoruz bunlar

  1. Bisiklet
  2. Bisikletçi
Kışın Bisiklet Kullanımı  İçin Bisiklette Yapılması Gerekenler
  • Bu başlık altında kışın kullanmak istediğiniz bisiklette ne gibi değişikliklere gitmeniz gerekir bunlardan bahsedeceğiz. İki tekerli vazgeçilmez vasıtamızda tabii ki ilk olarak lastiklerimizi kışa uygun olan bir modelle değiştirmeliyiz. Çünkü soğuk havada dışarıda kalan herşey gibi lastiklerimiz de sertleşir ve uygun bir model kullanmazsak bu bizim için yol tutuşunda problem yaratır.
  • Lastikler dışında diğer önemli bir konu fren ve vites kablolarının elden geçmesi. Çünkü halan borularının içinde herhangi nemlenme var ise soğukta bu buza dönüşecektir ve ergonomik olmaktan çıkıp takılan bir vitese sahip olmamıza neden olur!
Bisikletçi Tarafından Yapılması Gerekenler ve Giyim Önerileri

(-) derecelerde veya 0 dereceye yakın havalarda bisiklet sürerken normal günlere nazaran biraz daha fazla özen göstermek gerekiyor.

Sıfır derece olan bir havada yürümek durmak veya bisiklete binmek arasında çok fazla fark vardır. Hareket halindeki bir bisikletçi ile duran bir bisikletçinin aynı ortamdaki hissettiği sıcaklık çok farklıdır. Örneğin 0 derece bir sıcaklıkta bisiklet kullanıyorsanız siz bu sıcaklığı -10/-20 arasında hissedebilirsiniz ki bu sizin hızınıza ve rüzgarın yönüne göre değişkenlik gösterir. Nem oranı bu hissedilir sıcaklığı daha da düşürebilir. İşte bunlardan dolayı kışın biraz özenle bisiklet sürüşünüzü çok keyifli hale getirebilirsiniz.

Peki bunu nasıl yapmalı?

Eller:
Bisiklet kullanırken soğuk havalarda ilk sıkıntı ellerde başlamaktadır. Parmak uçları hareketsiz olduğundan hemen uyuşmalar ve hissizlik ortaya çıkacaktır. Bisiklet kullanırken bu sıkıntıyı ortadan mutlaka kaldırmalısınız. Çünkü bisiklette eller en önemli noktadır. Frenlemeniz, refleksleriniz, kontrolünüz ve vites sistemini elleriniz sayesinde yapıyorsunuz. Üşüme sizi rahatsız etmese bile mutlaka eldiven takarak bu el mekanizmanızı mutlaka maksimum verimlilikle kullanmalısınız. Mevsimin derecesine göre kalın veya daha ince eldiven kullanmalısınız. Yağmura yakalandıysanız ve eldiveniniz ıslandıysa asla bu eldiveninizi çıkartmayın. Islak veya donmuş olsa bile normale göre sizi daha çok koruyacaktır.
Kafa kısmı:
Kaskınızın altına mutlaka ince bere takmanızı öneririm. Çok soğuk havalarda yüz maskesi takmanızda çok büyük bir fayda vardır. Bazı maskeler hem kafanızı hem de yüzünüzü korur. Tek parça balaklava takmanız yeterli olacaktır. Antifog özellikli bir gözlük kullanmanız buğulanma açısında önemlidir. Soğuk havalarda göz yaşarması en çok rastlanan durumdur. Görme açınızı etkileyeceğinden mutlaka gözlük takmanızda fayda olacaktır.

Ayaklar:
Özellikle parmak uçları en çok soğuğu hisseden nokta olduğundan bu durumlarda en çok parmak uçları bizi rahatsız etmektedir. Sürüş sırasında mümkün mertebe ayaklarınızın ıslanmamasına özen gösterin. Eğer yağmurlu bir gün veya çamurlu bir günse mutlaka ayakkabı kılıfı kullanın. Böylece ayaklarınızın ıslanması ve hatta üşümesi engellenmiş olacaktır.

Üzerinize çok kalın olmayan rahat hareket edebileceğiniz ve sizi sıcak tutabilecek giysi tercih etmelisiniz. Genellikle rüzgar geçirmeyen windstopper ürünler işinizi görecektir. Mümkün mertebe vücudunuzu saran giysiler tercih etmenizde fayda olacaktır

0 derece havalarda bedeninizi korumanın en etkili yollarından biri

Termal bir içlik
Üzerine koruyucu özelliği olan ve bedeninizi sıcak tutacak uzun kollu bir forma
Üst katman olarak da rüzgarı geçirmeyen ve soluyabilen bir ceket giymeniz yeterli olacaktır. Ceketten kastım windstopper veya benzeri kumaş özelliği olan bir ceket

Bülten Aboneliğine Katıl
Son yazılarımızdan mail ile bilgilendirme almak için kaydolun
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.