Anında Güncellen

internetten Otel Rezervasyonu Yapmak Güvenli Mi? Bilinmesi Gerekenler

İnternetten Otel Rezervasyonu

98

Gün içerisinde birçok işi mobil cihazlardan ve internetten hallediyoruz. Bizde bu yazımızda internetten otel rezervasyonu yapmak güvenli mi? Nasıl anlarız? Nelere dikkat etmeliyiz? gibi sorulara cevap aradık

internetten otel rezervasyonu yapmak güvenli mi?

Bu soru birkaç yıl önce insanların aklına takılan internetten alışveriş yapmak güvenli mi sorusunun cevabı ile aynı aslında
Cevap Tabii ki güvenli. Ancak bu rezervasyon için seçeceğiniz siteye bağlı
 Peki bu Peki bu siteleri seçerken nelere dikkat etmeliyiz

Rezervasyon öncesi dikkat edilecek konular

 • İşlemi yapacağımız sitenin öncelikle bağlantısını güvenli olup olmadığını tam olarak gözden geçirmemiz gerekmektedir.Eğer sitede 256bit SSL sistem bulunuyorsa içinizi rahat tutabilirsiniz bu şu demektir; bu sistem sayesinde kişisel bilgileriniz ve kredi kartı gibi ödeme bilgileriniz özel bir şifreleme yöntemi ile şifrelenir ve gizlenir ve bu bilgilere herhangi birinin ulaşması imkânsızdır.
 • Rezervasyon işleminiz yapıp ödeme sayfasına geldiğinizde tarayıcının adres çubuğuna bakın buradaki başlayan adres http ile mi başlıyor yoksa https ile mi başlıyor burada gerekli güvenlik önlemi ise https ile başlaması gerekmektedir buradaki s secure yani güvenlik anlamını taşır.
 • Diğer bir husus ise kredi kartı ile ödeme yapacaksınız 3D Security kullanmanız gerekmektedir bu özelliği kullanarak kart numaranızı girdikten sonra bankanızın sayfasına yönlendirilirsiniz. Ve cep telefonunuza gelen güvenlik kodunuzu girmeniz istenir. Bu kart numaranızı gerçekten doğru kişiye verdiğinizi teyit eder. 3D Security kısmı bazı sitelerde opsiyonel olarak sunulmaktadır.Bu siteden daha önce alışveriş yapmadıysanız ve güvenilir olup olmadığı hakkında tereddüt yaşıyorsanız bu özelliğini mutlaka kullanın.
 • İşlem yaptığınız siteden gizlilik politikası mutlaka olmalı bu sayfa genelde sitelerin altında bulunur ve üzerine tıkladığınızda gizlilik politikasını içeren anlaşılır bir yazı ile karşılaşırsınız.
 • Site içerisinde mutlaka iade ve iptal koşulları belirtilmiş olmalı.Bu da yine sitenin ana sayfasında genellikle sayfanın altında bulunur.

Bu yazımızda sizlere internetten otel rezervasyonu yapmak güvenli mi? güvenli alış veriş için neler yapmak gerekir anlatmaya çalıştık. umarım faydalı olur. Şimdiden iyi Eğlenceler

Bülten Aboneliğine Katıl
Son yazılarımızdan mail ile bilgilendirme almak için kaydolun
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin
2 Yorum
 1. Oğuzhan Demir diyor

  Vermiş olduğunuz bilgiler gayet doğru ve yerinde olmuş hocam. Diğer yazılarınızı da ayrıca çok beğendim. Sıkı bir takipcinizim artık. Yeni yazılarınızı merakla bekliyorum.

 2. Osman Yıldız diyor

  Son 10 senedir tüm tatil gezilerimi internet üstünden yapıyorum. Bilindik tatil firmaları ile çalıştınmı hiç sorun olmuyor. Ücret iadesi olsun otel rezervasyon sorunları olsun hepsiyle birebir ilgileniyorlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.