Anında Güncellen

Fatih Portakal kimdir?

Fatih Portakal kimdir?

94

Fatih Portakal kimdir? Fatih Portakal’ı sev yada sevme. Bize adamın tarafı, niyeti lazım değil. Sadece anlamak istiyoruz. Reyting listelerinde sıralamalara giren Fatih Portakal’ın numarası nedir? Her akşam televizyonda bir adam bize bir şeyleri hatırlatmaya çalışıyor. Fatih Portakal; medya, iletişim, basın, gazetecilik okumamış. Avustralya’ya gitmiş, restorancılık yaparken dönmüş İzmir’e muhabirlik yapmaya başlamış ve bir gün rahmetli Mehmet Ali Birand elinden tutmuş. Şimdi ödül üzerine ödül alıyor ama nasıl alıyor? Bu ülkede her şey olursun ama rezil olmazsın. Çünkü memlekette hesap verilebilirlik kültürü yok. Bugün “A” dediğine yarın “B” de, “B”yi baz alırlar. Hesap soranın yok, temiz. Yavaş yavaş unutursun. Elinde sadece kabullenmek zorunda olduğun “B”ler kalır. İşte bu adamın ayırıcı niteliği unutmamamız, hesap sormamız için haber merkezine elinde koca bir akıl defteri ile gelip biz koyunlara akıl vermeye çalışması.
1999 depreminin yaralarını sarmak için geçici olarak çıkarılan ama yıllarca ödediğimiz vergiyi unuttuk onu bırak senelerce bugün yarın beklediğimiz büyük İstanbul depremini bile unuttuk. Aman Ali Rıza Bey, ağzımızın tadı bozulmasıncı televizyonculuğun yanında geçmişi her fırsatta hatırlatan Fatih Portakal Bey, William Wallace gibi kalıyor. “Bu adam çok boş konuşuyor.” diyorlar. Bak şimdi; sabahın köründe kalk, servise koş 1.30 saat yol çek, tüm gün çalış, işten çık metroya yetiş, 1.30 saat yol git, eve gel, yemek ye, televizyonu aç derken düşünüp memleket meselelerine kafa yorup bir fikre sahip olman mucizelere kalıyor. Haberini, 7/24 şöyle böyle oldu diyen kanallardan alıyor ardından hemen unutuyorsun. Sonra

Fatih Portakal‘ı dinlemeye başlıyorsun. Diğer kanallar, etliye-sütlüye karışmadan haberi verip kaçıyorlar. Portakal ise, “Aklımızla dalga geçmeyin.” sloganı ile yorumluyor da yorumluyor. İşte izlenme sırrı. İz kalıyor, elini taşın altına koyuyor. Seni fikir sahibi yapıyor.

Fatih Portakal, 2 Şubat 1967 Aydın/Nazilli doğumludur. Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünde tamamlamıştır. 1997 yılında, Armağan Portakal ile evlendi. 2013’ün Eylül ayında FOX Ana Haber programı sunuculuğuna başladı. 8 ay Best FM’de “Fatih Portakal’la Konuşan Türkiye” programını hazırlayıp sundu. İstanbul Aydın Üniversitesi’nde “Mahalli İdareler” üzerine yüksek lisans yapmaktadır.

Çölün yağmura hasreti gibi, medyada cesur bir sese, düşünceye hasret halkımız da izliyor. İyi, güzel yapsın abimiz ama ne yazık ki burada tehlikeli bir tembellik bir sıkıntı var. Biz değil, büyük filozof Immanuel Kant diyor: “Aydınlanmanın temeli, insanın kendi aklını bir başkasının kılavuzluğuna başvurmaksızın kullanamaya başlamasıdır.”. Eğer ki sende bende kendi fikirlerine sahip özgür birer düşünürler olmak için yanıp tutuşmazsak nasıl çıkar bu memleket karanlıktan aydınlığa?

İzleyicisine hafıza olması ve korkmadan fikrini beyan etmesini övdük. Fikirlerin empoze edilmesi tehlikesini söyledik. Geldik boy gösterdiği mecraya. Sesini dünyanın medya patronu Rupert Murdoch‘ın kanalında duyuruyor. O Murdoch ki bir çok skandalla sarsılmış, aynı anda hem ABD‘de Trump‘ın kitlesini goygoylayan FOX NEWS‘ı hemde Family Guy gibi COSMOS gibi diğer taraflara hitap eden yayınları yapıyor. O Murdoch ki nabza göre şerbet veren, 33 Milyar Dolarlık bir imparatorluğun ağa babası. Fatih Portakal‘ı FOX TV‘den alıp, ana akım diğer medya kanallarından birine koyalım. Konuştururlar mı? Aynı programı yaptırırlar mı? Konuşturmazlar, yaptırmazlar.

Bülten Aboneliğine Katıl
Son yazılarımızdan mail ile bilgilendirme almak için kaydolun
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.