Anında Güncellen

Disleksi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Disleksi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

105
Disleksi Nedir?

Özel bir öğrenme bozukluğu olarak nitelendirilen Disleksi; kişinin normal yada üstün zekalı olmasına rağmen okuma, yazma ve matematiksel işlemler, dil becerileri gibi konularda problem yaşaması olarak açıklanabilir

Bu problemlerin başında ise okuma bozukluğudur. Ayrıca bu durum dikkat ve hafızayı da önemli ölçüde etkilemektedir. Bu yazımızda bahsetmiş olduğumuz özel öğrenme bozukluğu diye nitelendirdiğimiz Disleksi’nin ne demek olduğunu, belirtilerinin ve tedavi yöntemlerinin neler olduğunu uzman görüşlerine yer vererek sizlere açıklamak istiyoruz.

Disleksi Nedir?, Disleksi için Neler Yapılmalıdır?

Yazımızın başında disleksinin ne olduğuna dair fikrimizin oluşması açısından kısa bir bilgilendirme yapmıştık. Disleksi hastası çocukların yaşadığı zorluklara değinecek olursak;

Disleksi hastası çocuk öğrenme güçlüğü çektiği için öğrenme konusunda okulunda, ve sınıfında arkadaşlarından geri kalabilir. Hal böyle olunca motivasyon ve hayat enerjisinde düşüklük yaşayabilir. Becerileri arasında çelişki varsa. Yani herhangi bir zor işi kolaylıkla yapabilirken ondan daha kolay bir işi yapmak için zorlanıyorsa buda disleksi hastalığının belirtileri arasında gösterilir.

Disleksi Hastası Çocuğa Nasıl Davranılmalı? Nasıl Destek Olunur?

Yazımızda daha öncede belirttiğimiz gibi öğrenme bozukluğu çektiğinden ve arkadaşlarından geri kalma durumu söz konusu olduğundan başarısız olmaları durumunda özgüvenlerini yitirebilirler. Ayrıca bu hastalığa sahip çocuklar çevrelerine daha duyarlı olduklarından maalesef ki alay konusu olma durumunda bir çok psikolojik problemleri beraberinde getirir.

Bu kısımda ise anne ve babaların disleksi hakkında bilinçli olup eğer varsa bu hastalığa göre davranması gerekir. Yani hastalık hakkında bilinç sahibi olunmadığında çocuğa karşı yapılan suçlamalar çocuğu zor durumda bırakacaktır. Ve daha çok psikolojik etki bırakmasına neden olacaktır. Örneğin öğrenme bozukluğu çeken bir çocuğa sürekli “neden yapamıyorsun?, Çalışmadığın için yapamıyorsun!, Kafan hep başka yerde” gibi suçlamalarda kesinlikle bulunmamalısınız.

  • Sabır Her Şeyin Başında Geliyor: Bu hastalığa sahip bir çocuğunuz yada öğrenciniz varsa asla sabırı elde bırakmamalısınız. Örneğin okumları sesli yaparak birlikte hataları görüp düzeltmek iyi bir yaklaşım olur. Çünkü sesli okuma disleksi için iyi bir egzersizdir.
  • Motivasyon Önemli: Çocuğu doğru yaptığı zaman tebrik etmeyi unutmamalıyız. Yanlışlarda ise daha önce belirttiğimiz gibi gereksiz suçlamalarda bulunmak yerine hataları birlikte düzeltebileceğinizi çocuğa inandırın.
  • Zeka Oyunları İle Destekleyin: İlk önce basit zeka oyunlarıyla başlayıp başarmasını sağlayın. Bu motivasyonu yükseltecektir. Daha sonra biraz daha komplike oyunlara geçebilirsiniz. Zorlandığı yerde yardımcı olmaktan kaçınmayın.
  • Kıyaslama Yapmayın: Türkiye’nin bir numaralı anne tümcesi olan “Komşunun çocuğu ” ile başlayan cümlelerden vazgeçin. Unutmayın o bir birey ve sizin çocuğunuz.
  • Okul ile Birlikte Olup Çocuğun Desteklenmesini Sağlayın: Öğrenmenin en yoğun şekilde gerçekleştiği okulda işbirliği yapıp çocuğunuzun desteklenmesini sağlayın.
  • Mutlaka Özel Bir Yeteneği Vardır: Bu hastalığa sahip çocukların genelde yatkın olduğu bir yetenek vardır. Bu yeteneğe yönelerek hem öğrenmesini jızlandırıp. Hem başarmanın tadına varmasını sağlayarak motivasyonunu yüksek tutmasına yardımcı olabilirsiniz.
  • Dikkat Dağıtıcı Unsurlardan Kurtulun: Dikkat toplamada zaten zorluk çeken çocuğunuzun dikkatini daha çok dağıtacak unsurlardan uzak tutun.
  • Eğlenceli Öğretim Teknikleri Kullanın: Bu çocuğun dikkatini daha kolay bir şekilde toplamaya yardımcı olur.
  • Sevginin Başarı ile Orantılı Olmadığını Çocuğa Hissettirin: Çocuğunuza olan sevginizin hastalık ile zedelenmediğini biliyoruz. Peki bunu o biliyor mu? Öyleyse hissettirin!
Disleksi Tedavi Yöntemleri: 

Disleksinin henüz netleşmiş, kesin bir tedavisi yoktur. Disleksiyle birlikte görülebilecek diğer bozukluklara yönelik bir takım tedavi süreçleri vardır.

Okuma ve öğrenme bozuklukları yaş ilerledikçe azalır ancak tamamen düzelmeyebilir. Genellikle yavaş okuma ve ufak tefek yazım hatalarının kalıcı olabileceği öngörülür.
Disleksi tedavisi için en iyi süreç, özel eğitim programlarıyla mümkündür. Özel eğitim araçları (oyunlar, eğitim kurumları, çeşitli materyaller ve müfredatlar) hastalığı ortadan kaldırmasa bile öğrenmenin önündeki engellerin büyük ölçüde aşılmasını sağlamaktadır.
Çocuk ruh sağlığı alanında uzman doktorlar, disleksi teşhisi koymak için okuma bozukluğu testi, öğrenme bozukluğu testi gibi bir takım testler uygulayabilirler.

Bülten Aboneliğine Katıl
Son yazılarımızdan mail ile bilgilendirme almak için kaydolun
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.