Anında Güncellen

Deep Web Nedir?

Deep Web Nedir?

80

Deep Web Nedir? Deep Webderin ağ anlamına gelmektedir. Bir nevi karanlık taraf. Google, Yahoo! gibi sıradan arama motorları ile erişemeyeceğiniz özel ağ. İçerisinde binlerce site var. Bunların tamamının ismi de Dark Web yani karanlık ağ. Derin, karanlık, ağ falan kesin bir pislik var bunun içinde ha! Yasa dışı veriler bulunmasından, güvenlik açıklarından ve bazı özel nedenlerden ötürü buralardaki siteler aramalarda çıkmaz. Yani hem onlar çıkmak istemez hemde Google vb. arama motorları onları çıkarmak istemez. E bu kadar gizemli bir yer olunca da hepimiz merak ediyoruz.

Deep Web, bilgisayara de-coder takılıp girilen bir yer değil. Şifreli yayında da yok. Farklı bir browser ile giriliyor. Tor gibi.. Söylenenler doğruysa bizim kullandığımız internetten çok daha fazla veriye sahip. Peki, bunca veri nelerden oluşuyor? Çoğunlukla kirli şeyler. Yasa dışı silah ve uyuşturucu satışı; devletlerin, kurumların, kişilerin gizli belgeleri; midenizin kaldıramayacağı videolar, resimler; türlü türlü hacker, sapık, katil, dolandırıcı, çocuk istismarcıları daha neler neler..

Tabii bir yandan da ifade özgürlüğü olmayan ülke vatandaşlarının birbirleriyle iletişim kurduğu, dökümanlar paylaştığı bir ortam. WikiLeaks‘ın kurucusu Julian Assange gizli belgeleri çıkarmıştı mesela. İnsan zihni kadar sınırsız bir alandan bahsediyorum.

Bitcoin isminde dijital para birimikullanıyorlar. Bitcoin nedir? Kimileri katmanları olduğunu söylüyor. Derinlere gittikçe daha inanılmaz şeylerle karşılaşıyormuşsunuz. Ben girmem, ben böyle bu düzeyde iyiyim; ben çok hacker olacağım, tavşanları kovalayacağım; seçilmiş benim; dalmak istiyorum diyorsan buyur dal. Ben seni tutmayayım.

Yalnız uyarayım, her ne kadar kimliğini gizlesen de seni takip edip bulmaları imkansız değil. Girmek tabii ki serbest, size kalmış fakat çok fazla yasa dışı faaliyet döndüğü için çok fazla güvenlik görevlisi (istihbarat birimleri, polisler, askerler, FBI, CIA vs.) var. Ben kedili video bakıyorum derken, bilgisayarın denek olarak insanları kullananların videoları ile dolarsa hiç ağlama sonra. 🙂

Bülten Aboneliğine Katıl
Son yazılarımızdan mail ile bilgilendirme almak için kaydolun
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.