Anında Güncellen

Adam Otu Bitkisinin Faydaları

Adam Otu Bitkisinin Faydaları

134

Adam Otu Bitkisi nedir?

Genel Bilgiler

Adam Otu Bitkisinin bir çok adı bulunmaktadır. Bunların başlıcaları Abdüsselamotu, Adem otu, insanotu, Mandragora Officinarum’ dur. Adam Otu ismini şeklinin insan kol ve bacaklarına benzemesinden alır. Patlıcan ailesinden olan bu bitki , maviye yakın mor renk diyebileceğimiz çiçekler açmakta olan, yıldıza benzer yaprakları bulunan ve kazıktan farksız kökü bulunan, yaprak ayası geniş, kötü kokulu ve uzun yıllar dayanıklı otsu bir bitkidir.  Adam Otu bitkisi Zehirli dir. Adam Otunun yetiştiği yerler Akdeniz ülkelerinin hemen hemen tümünde yetişir, hal böyle olunca ülkemizde Akdeniz iklimi denince akla gelen Antalya’da bolca bulunur. Yetişme alanı olarak tıpkı kültür mantarları gibidir. Yani kaya dipleri, boş toprak araziler ve ağaç gölgelerinde bulunur.

Adam Otunun Yararları (Faydaları) Nelerdir?

Adam Otunu denince akla ilk olarak ağrıları kestiği için kullanılması geliyor
Aynı zamanda sakinleştirici özelliği de bulunmaktadır.  Adam Otu, bu sayede halsizliğe iyi gelir ve spazm çözücüdür.

Adam Otunun köklerinden yapılan kir halindeki kremler ise Egzamaya birebir

Adam Otu cinsel performans ve istekte artış sağlar.

Adam Otu Bitkisinin Zararları Nelerdir?

Başta da belirtiğimiz gibi kiltür mantarlarına yetişme alanj olarak benzeyen bu bitki tıpkı mantarlar gibi zehirlidir. Ancak mantarlardaki gibi bazıları değil bu otun tamamo zehirlidir.  Bu yüzden dikkatli olunmalıdır. Zehirlenmenin başlıca belirtileri ise deri üzerinde kızarma, ağızda kuruluk, huzursuzlaşma, sürekli uyuma isteği ve halüsinasyon görmektir.

Kullanımı yalnızca uzmanlar gözetimi altında olmalıdır, beklemediğiniz bir etkiyi gördüğünüz anda hemen kesiniz. Yoksa tehlike artabilir nefeste daralmalar, daha da kötüsü ölümle bile sonuçlanabilir.

Adam Otu’ nun Kullanımı? 

Adam Otunun köklerinin kullanımı; Adam Otunun kökleri sonbahar mevsiminde toprak kazılarak çıkarılıp, güneş altında kurutulduktan sonra, kökler toz halinde öğütülür. Adam Otu köklerinin tozu su içerisine karıştırılarak içilebilir, ayrıca merhemi yapılarak ta deriye dışarıdan sürülür.

Bülten Aboneliğine Katıl
Son yazılarımızdan mail ile bilgilendirme almak için kaydolun
İstediğin zaman abonelikten çıkabilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.